Blog

Görme Engelliler İçin Konuşan Saat

görme engelliler için konuşan saat

Görme engelliler için konuşan saatler özel olarak tasarlanmış,  zamanı sesli olarak aktarır ve kullanıcıya saati sözlü olarak bildirir. Bu saatler genellikle büyük ve kolay okunabilir düğmelere ve kabartma karakterlere sahiptir. Ayrıca bazı modellerde, alarm, takvim ve diğer özellikler de bulunabilir.

Görme engelli oyuncular için konuşan saatler, çeşitli markalar ve modeller aracılığıyla satın alınabilir. Bu saatlere özel online mağazalardan veya görme engelli yardım kuruluşlarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca, bir gözlükçü veya danışman sağlayıcıdan da yardım ve öneri alabilirsiniz.

Her bölgedeki erişilebilirlik ve kaynaklar farklı olabilir. Dolayısıyla, sizin bulunduğunuz konuma en uygun konuşan saatleri bulmak için yerel kaynaklara başvurmanızda fayda vardır.

Konuşan Saatler Nasıl Kullanılır?

Konuşan saat, görme engellilerin zamanı kolayca öğrenebilmeleri için sesli olarak saati söyleyen bir saat türüdür. Konuşan saatler, genellikle üzerindeki bir düğmeye basıldığında veya sesli komut verildiğinde saati Türkçe veya başka bir dilde okuyan dijital saatlerdir.

Görme engelliler için konuşan saatler, hem kol saati hem de masa saati şeklinde bulunabilir. Ayrıca, bazı akıllı saatler de görme engelliler için özel olarak tasarlanmıştır. Örneğin, Dot Watch adlı bir akıllı saat, görme engelliler için geliştirilmiş Braille alfabesinin noktacıklarını kullanarak saati gösteriyor. Bu akıllı saat, aynı zamanda telefon bildirimleri, mesajlar, sosyal medya güncellemeleri gibi diğer bilgileri de noktacıklarla iletiyor.

Konuşan Saat Nasıl Çalışır?

Görme engelliler için konuşan saatler, saati sesli olarak söyleyen bir saat türüdür. Konuşan saatler, genellikle dijital saatlerdir ve üzerindeki bir düğmeye basıldığında veya sesli komut verildiğinde saati Türkçe veya başka bir dilde okuyabilirler. Bazı konuşan saatler, tercihe göre saat başı otomatik olarak da saati söyleyebilir

Görme engelliler için konuşan saatler, genellikle akıllı saatlerdir ve akıllı telefonlarla bluetooth bağlantısı kurarak çalışırlar. Akıllı telefonlara indirilen bir uygulama aracılığıyla konuşan saatlerin ayarları yapılabilir ve bildirimler, mesajlar, sağlık uygulamaları gibi pek çok özellikten yararlanılabilir. Akıllı saatler, internet erişimi olan diğer elektronik cihazlarla da senkronize olabilir.

Konuşan saatler, akıllı telefonlara bağlı olmadan da çalışabilir. Bu durumda, konuşan saatlerin içinde bulunan bir mikrofon ve hoparlör sayesinde saati sesli olarak algılayabilir ve okuyabilirler. Konuşan saatler, aynı zamanda otomatik olarak zaman dilimi değişikliklerini algılayabilir ve saati buna göre ayarlayabilir.

Görme Engelliler İçin Konuşan Saat Fiyatları

Görme engelliler için konuşan saatler, saati sesli olarak söyleyen bir saat türüdür. Konuşan saatler, genellikle üzerindeki bir düğmeye basıldığında veya sesli komut verildiğinde saati Türkçe veya başka bir dilde okuyan dijital saatlerdir. Bazı konuşan saatler, tercihe göre saat başı otomatik olarak da saati söyleyebilir. Konuşan saat fiyatları 350 TL’den başlayarak iki üç binlere kadar yükselmektedir. Özellikleri saatlerin fiyatını belirler. Bu konuda araştırmalar yaparak sitelerdeki fiyatları kıyaslayabilirsiniz.

Konuşan Saat Modelleri

  • Startime: Startime, görme engelliler için Türkçe konuşan bir kol saati modelidir. Startime, zarif tasarımlı ve silikon kordonlu bir konuşan kol saati olup, üzerindeki bir düğmeye basarak veya sesli komut vererek saati ve diğer bilgileri duyurabiliyor. Startime’ın fiyatı 349,90 TL.
  • Gplus CJ2028: Gplus CJ2028, projeksiyon özelliği olan bir konuşan masa saati modelidir. Gplus CJ2028, saati duvara yansıtabiliyor ve termometre, alarm gibi fonksiyonlara da sahip. Gplus CJ2028’in fiyatı 249,90 TL.
  • Beyid: Beyid, hem Türkçe hem de İngilizce konuşan kol ve masa saatleri üreten bir markadır. Beyid’in kol saatleri, şık ve modern bir tasarıma sahipken, masa saatleri kabartma şeklinde de üretiliyor. Beyid’in konuşan saatlerinin fiyatları 325 TL ile 995 TL arasında değişiyor.
  • Dot Watch: Dot Watch, Braille alfabesinin noktacıklarını kullanarak saati ve diğer bilgileri gösteren bir akıllı saat modelidir. Dot Watch, aynı zamanda telefon bildirimleri, mesajlar, sosyal medya güncellemeleri gibi diğer bilgileri de noktacıklarla iletiyor. Dot Watch’un fiyatı yaklaşık 300 dolar

Konuşan Saat Nasıl Çalıştır

  • Konuşan saat, saati sesli olarak söyleyen bir saat türüdür. Konuşan saatler, genellikle üzerindeki bir düğmeye basıldığında veya sesli komut verildiğinde saati Türkçe veya başka bir dilde okuyan dijital saatlerdir. Bazı konuşan saatler, tercihe göre saat başı otomatik olarak da saati söyleyebilir.
  • Konuşan saatler, farklı modeller ve özelliklere sahip olabilir. Bazı konuşan saatler, akıllı telefonlarla bluetooth bağlantısı kurarak, mesaj, arama, sosyal medya gibi bildirimleri de alabilir ve cevaplayabilir. Bazı konuşan saatler, projeksiyon özelliği ile saati duvara yansıtabilir. Bazı konuşan saatler, Braille alfabesinin noktacıklarını kullanarak saati ve diğer bilgileri gösteren akıllı saatlerdir.
  • Konuşan saatlerin çalışma prensibi, genellikle içinde bulunan bir mikrofon ve hoparlör sayesinde saati sesli olarak algılayabilir ve okuyabilir. Konuşan saatler, aynı zamanda otomatik olarak zaman dilimi değişikliklerini algılayabilir ve saati buna göre ayarlayabilir
  • Konuşan saatlerin kurulumu için, genellikle akıllı telefonlara indirilen bir uygulama aracılığıyla konuşan saatlerin ayarları yapılabilir ve bildirimler, mesajlar, sağlık uygulamaları gibi pek çok özellikten yararlanılabilir. Konuşan saatleri akıllı telefonlara bağlamak için bluetooth bağlantısı aktive edilerek saat ve telefon eşleştirilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir