Blog

DÜNYADAKİ VE ÜLKEMİZDEKİ GÖRME ENGELLİ ÜNLÜLER KİMLERDİR?

görme engelli ünlüler

Engelli ünlüler, zorluklarla dolu hayatlarını başarıyla yönetmek için mücadele etmiş ve başarılarıyla dünya çapında tanınmayı başarmış kişilerdir. Görme yetisini kaybeden ya da doğuştan kör olan kişiler hayat ile bağ kurmak için kendilerini geliştirmek için birçok alana yönelmektedir. Sosyal hayatta zorlanan bu bireyler resim, müzik, edebiyat, spor alanına ağırlık vererek bu alanlarda kendilerini geliştirdiler.

Engellilik, dünya genelinde birçok insanın karşılaştığı bir konudur ve engelli ünlüler, zaman içinde gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak için daha önce görülmemiş bir seviyede başarı elde etmiştir. Engelli ünlüler uğraştıkları alan ile kendi hayatlarını bir üst seviyeye taşıdıkları gibi, zihinsel, bedensel ve duygusal sınırlamalara sahip insanlara d ilham vermiş, toplumda farkındalığı da arttırmışlardır.

Sanat, bilim, spor camiasında ün yapmış, üstün başarılara imza atmış ünlülerden bazılarını sizler için derledik. Bunlar:

Stephen Hawking

Dünya çapında bilim camiasının tanınan bir figürüdür. Tekerlekli sandalyeyle yaşamını sürdüren Hawking, ALS adlı bir motor nöron hastalığına yakalanmıştı. Bu hastalık, zamanla kasları felce dönüştürür ve derin bir nefes almanın bile zorlaştığı bir duruma yol açar. Tüm bunlara rağmen, Hawking kozmoloji ve fizik konularında pek çok kitap yazdı ve dünyanın en önemli entelektüelleri arasında yerini aldı.

 Nick Vujicic

Diğer bir örnek ise Nick Vujicic ‘tir. Vujicic, doğuştan kolları ve bacakları olmayan bir insan olarak dünyaya geldi. Bu şekilde yaşamaya başlaması onu hayattan koparmak yerine daha çok bağladı. Kendine bir alan açmak için emek verdi. Sadece kendi hayatına değil ilham verdiği insanların hayatına da renk kattı. Yine de, hiçbir zaman hayatın pesimist tarafına bakmadı. İnsanlara ilham vermek ve onlara yol göstermek için birçok konuşma yaptı ve birçok kitap yazdı.

Stevie Wonder

Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı olan Stevie Wonder, dünya genelinde en ünlü görme engelli şahsiyettir. Şarkı sözü yazarlığı ve müzikal yetenekleriyle dünya çapında tanınan Wonder, 25 Grammy ödülü kazanmıştır.

Andrea Bocelli

İtalyan tenor Andrea Bocelli, dünya genelinde tanınan ve sevilen bir sanatçıdır. Görme engelli olarak doğan Bocelli, müzikal yetenekleriyle kariyerine damgasını vurmuştur. Operaların yanı sıra, pop müziğinde de yer alan Bocelli, birçok düet şarkıda da yer almıştır.

 Ray Charles

Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Ray Charles, müzik dünyasında önemli bir yere sahiptir. Görme engelli olarak doğan Charles, soul ve blues müziğinde öncü isimlerden biri olarak kabul edilir.

Ülkemizde Bulunan Engelli Ünlüler Kimlerdir?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de görme yetisini kaybettiği halde köşesine çekilmek yerine büyük işlere imza atmış isimler vardır. Bu isimler hem kendi hayat kalitesini arttırmış hem de kendileri gibi olan insanlara ilham olmuştur. Bunlardan bazıları:

Aşık Veysel

Yedi yaşında geçirdiği çiçek hastalığının sonucunda görme yetisini kaybeden Aşık Veysel babasının ona aldığı sazı öğrenerek etkisi günümüze kadar gelen türkülere imza atmış bir ozandır. Ölümsüz şiirlerin sahibi olan halk ozanı hem fikirlerini hem de aşkları sazının telleri ile hayata nakşetmiş, ölümsüz kılmıştır.

Metin Şentürk

Küçük yaşta bir trafik kazası geçirip gözlerini kaybeden sanatçı hayata küsmek yerine dört elle sarılmıştır. Müzik alanında göstermiş olduğu başarılara ek olarak görmemesini eğlenceli bir dille anlatması halkın gözünde sempatisini arttırmıştır. Metin Şentürk engelli bireylerin sesini duyurmak için yapılan bir çok projeye katılmış bir çok çalışmaya destek sağlamıştır.

Cemil Meriç

Edebiyat dünyasının duayen isimlerinden biri olan Cemil Meriç yazdığı şiirlerle ismini ölümsüz kurmuş bir isimdir. Otuzlu yaşlarda görme yetisini kaybeden sanatçı hayatının kalanını görme engelli olarak devam etmiş ancak çalışmalarına da ara vermemiştir.

Eşref Armağan

Doğuştan görme yetisi bulunmayan sanatçı, hiç görmediği nesnelerin resimlerini yapmaktadır. Dokunarak keşfettiği eşyaları ustalıkla çizen ressam görmek için sadece gözümüzü kullanmadığımızın da bir ispatıdır.

Kanı Karaca

Çok küçük yaşta görme yetisini kaybetmiş bir isimdir Kanı Karaca. Hem hafız hem de mevlithan olan Karaca İstanbul tilavet geleneğinin son temsilcisidir. Mevlana Hazretlerini anma törenlerinde her zaman başköşede bulunurdu. Türk musiki alanında sayısız eserleri mevcuttur.

Görme engelli ünlüler zorluklarla dolu hayatlarını başarıyla yönetmek için mücadele etmiş ve başarılarıyla dünya çapında tanınmayı başarmış kişilerdir. Kendilerine sağlanan olanaklar sınırlı olduğu halde, sahip oldukları yetenekleri geliştirmeyi başarmış ve dünyaya değerli katkılarda bulunmuşlardır. İşte, görme engelli ünlüler arasında öne çıkan bazı isimler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir