Blog

Görme engelliler İçin En İyi Mobil Uygulamaları Hangileridir?

Görme engelliler İçin En İyi Mobil Uygulamaları

Görme engelliler için en iyi mobil uygulamaları, görme yetersizliği olan kişilerin teknolojiden faydalanmalarını ve hayatlarını kolaylaştırmalarını sağlayan çeşitli programlardır. Görme engelliler için mobil uygulamalar, navigasyon, sesli betimleme, sesli asistan, braille öğrenme, görüntü tanıma, metin okuma gibi farklı işlevler sunar. Görme engelliler için mobil uygulamalar, hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde çalışabilir.

Görme Engelli Kişiler İçin Geliştirilen En İyi Mobil Uygulamalarından Bazıları

Görme engelliler için geliştirilen birçok mobil uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamalar engelli bireylerin hayata adapte olmasını sağlamak ile birlikte birçok alanda onların işlerini kolaylaştırmaktadır. Kitap okumalarını, seyahat etmelerini, sosyalleşmelerini sağlayan bu uygulamalardan bazıları hem çok faydalı hem de çok işlevseldir. Bunlardan bazıları, BlindSquare, Sesli Adımlar, Be My Eyes, Google Talkback, KNFB Reader, Google Lens, CEYD-A ve Learn Braille’dir.

BlindSquare:

BlindSquare, görme engelli, işitme engelli ve kısmen görme engelli kişiler için geliştirilmiş bir GPS uygulamasıdır. BlindSquare, üçüncü taraf navigasyon uygulamaları ile eşleştirilerek, hem dışarıda hem de içeride güvenli ve güvenilir seyahat için detaylı ilgi noktaları ve kavşaklar sunan bir sesli uygulamadır.

BlindSquare, konumunuzu belirledikten sonra, çevrenizdeki bilgileri Foursquare ve OpenStreetMap’ten toplar. Algoritmalar, size en yararlı bilgileri belirler, örneğin popüler kafeler, postaneler veya kütüphaneler. Cihazınızı sallayarak mevcut adresinizi ve etrafınızdaki en yakın kavşak ve mekanlar hakkındaki detayları duyabilirsiniz.

BlindSquare hedefinizi takip eder ve periyodik olarak gittiğiniz mesafe ve yönü duyurur. Daha sonra geri dönmek isterseniz konumunuzu işaretleyebilirsiniz. Detaylarla boğulmamanız için filtreler uygulayabilirsiniz. Kaydedilmiş yerlerinizi ve Foursquare mekanlarınızı Favoriler olarak işaretleyebilir ve onlara ulaştığınızda BlindSquare sizi her zaman uyarır. Favorileriniz iCloud’da kaydedilir ve tüm iOS cihazlarınızla senkronize edilir. BlindSquare, birçok farklı dilde Acapela seslerini kullanarak çevreniz hakkında bilgi verir, böylece cihazınız elleriniz serbestken bile saklı olsa bile sesli olarak bilgi alabilirsiniz. Foursquare’i bağımsız olarak kullanmaktan hoşlanıyorsanız, BlindSquare’in hesabınıza erişmesine izin vererek sevdiğiniz mekanlara sadece cihazınızı sallayarak giriş yapabilirsiniz.

Sesli Adımlar:

Sesli Adımlar, Türk Telekom tarafından görme ve işitme engelliler için geliştirilen bir mobil uygulamadır. Sesli Adımlar, AVM, kampüs, havaalanı gibi karmaşık yapılarda engellilerin yardım almadan hareket edebilmelerini sağlamak amacıyla 2014 yılında başlatılmış bir proje olarak dikkat çekmektedir.  Sesli Adımlar uygulaması, görme engellilere bulundukları mekânlarda, akıllı telefonları üzerinden sesli yönlendirme sağlarken, işitme engelliler için de basit ikonlarla bu hizmeti sunar hale getirilmiştir. Sesli Adımlar uygulaması son olarak Türk Telekom’un ana destekçisi olduğu Atatürk Kültür Merkezi’nde de sanatseverlerin kullanımına açılmış olup, herkes için erişilebilir bir deneyim sunmaktadır. Uygulama, operatör bağımsız olarak akıllı telefonlarda görme ve işitme engelliler tarafından ücretsiz kullanılabilmektedir. En iyi mobil uygulamaları içerisinde yer alan bu uygulama engelli bireylerin özgürleşmesini sağlamaktadır.

Sesli Adımlar uygulamasını kullanmak için öncelikle akıllı telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. Uygulama hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Uygulamayı indirdikten sonra, uygulamanın desteklediği mekânlardan birine girdiğinizde, uygulama sizi otomatik olarak tanır ve size sesli veya görsel olarak yönlendirmeye başlar. Uygulama sayesinde, mekânın planını, katlarını, çıkışlarını, tuvaletlerini, asansörlerini ve diğer önemli noktalarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca uygulama size mekânın tarihçesi, kültürel değeri ve etkinlikleri hakkında da bilgi verebilir. Uygulama ile istediğiniz yere kolayca ulaşabilir ve mekânın keyfini çıkarabilirsiniz.

Be My Eyes

Be My Eyes uygulaması, görme engelli veya görme güçlüğü çeken kişilere yardım etme amacıyla kuruldu. Uygulama, görme engelli veya görme güçlüğü çeken kişiler ile görebilen gönüllülerin bir araya geldiği global bir topluluktan oluşur. Be My Eyes teknolojinin gücünü ve insan ilişkilerini kullanarak görme kaybı olan insanlara bir görüş sağlıyor. Canlı bir görüntülü arama aracılığıyla gönüllüler, görme engelli veya görme güçlüğü çeken kullanıcılara birbirine uyan renkleri bulma, ışıkların açık olup olmadığını kontrol etme, yemek hazırlama gibi çeşitli konularda yardım ediyorlar. Uygulama tamamen ücretsiz olup iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir.

Google Talkback

Google Talkback, görme engelli veya görme güçlüğü çeken kişiler için geliştirilmiş bir ekran okuyucu en iyi mobil uygulamalarındandır. Google Talkback, Android cihazlarda bulunan bir Google hizmetidir. Google Talkback, cihazınızda yaptığınız işlemleri size sesli olarak bildirir ve cihazınızı gözleriniz kapalıyken kontrol etmenizi sağlar. Google Talkback, dokunma, sallama, kaydırma gibi farklı hareketlerle çalışır. Google Talkback, hem dışarıda hem de içeride güvenli ve güvenilir seyahat için detaylı ilgi noktaları ve kavşaklar sunan bir sesli uygulamadır. Görme engelliler için en iyi mobil uygulamaları içerisinde yer alan bu uygulama oldukça aktif kullanılmaktadır.

Google Lens

Google Lens, Google tarafından geliştirilen bir görüntü tanıma teknolojisidir. Google Lens, nesneleri görsel analiz temelinde tanıyarak ilgili bilgiler sunmayı amaçlar. İlk olarak Google I/O 2017’de duyurulan Google Lens, önce bağımsız bir uygulama olarak sunulmuş, daha sonra Android’in standart kamera uygulamasına entegre edilmiştir.

Google Lens, kameranızı veya bir görseli kullanarak arama yapmanızı sağlar. Gördüğünüz bir kıyafet, mobilya, bitki, hayvan, yemek, kitap, ürün veya diğer nesneler hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca metinleri, barkodları, QR kodlarını, etiketleri ve diğer yazıları okuyabilir, kopyalayabilir ve çevirebilirsiniz. Google Lens ayrıca çevrenizdeki ilgi noktaları, kavşaklar, mekanlar ve etkinlikler hakkında da bilgi verir. Google Lens ile hem dışarıda hem de içeride güvenli ve güvenilir seyahat için detaylı ilgi noktaları ve kavşaklar sunan  en iyi mobil uygulamaları içerisindedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir