Blog

Görme Engelliler İçin Teknolojik Çözümler: Siz De Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Görme Engelliler İçin Teknolojik Çözümler

Görme engelliler için teknolojik çözümler konusunda görme engelli bireylere yardımcı olabilmek için aşağıdaki adımları izleyebiliriz:

İhtiyaçlarınızı Değerlendirme:

İhtiyaçlarınızı belirlemek için sistematik bir değerlendirme yaparız. Gündelik yaşamınızda hangi alanlarda teknolojik destek aradığınızı anlamak için sizinle bir görüşme yaparız. Bu görüşme minvalinde belirlediğimiz ihtiyaçlarınıza uygun teknolojik destek sağlarız.

Okuma yapmanızı, seyahat etmenizi, müze gezmenizi sağlayacak bu alanlarda sizi rahatlatacak uygulamalar hakkında bilgilendirme yapabiliriz. Doğru uygulamayı seçme ve nasıl kullanım sağlama konusunda yardımcı olabiliriz.

Uygun Teknolojik Araçların Belirlenmesi:

İhtiyaçlarınıza yönelik uygun teknolojik çözümleri belirlemek için mevcut seçenekleri ve işlevleri gözden geçiririz. Bu, mobil uygulamalar, akıllı gözlükler, sesli okuyucular veya diğer uygun teknolojik araçları içerebilir.

Bu çözümler kişisel olarak ele alınacağı için genel bir bilgilendirme yerine daha özel ve işlevsel bir bilgilendirme sağlarız.

Eğitim ve Danışmanlık:

İhtiyaçlarınıza uygun teknolojik çözümleri kullanmanız için eğitim ve danışmanlık sağlarız. Size, belirli bir teknolojik aracın nasıl kullanılacağı, ayarlarının nasıl yapılacağı ve sorun giderme konusunda rehberlik ederiz. Bu konuda uygulamayı daha rahat kullanmanız için gereken çalışmayı yapıp size aktarabiliriz.

Teknik Destek Sağlama:

Görme engelliler için teknolojik çözümleri  kullanırken karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı destek sağlarız. Sizinle iletişim halinde oluruz ve teknik sorunlarınızı çözmek veya daha fazla eğitim sağlamak için gerektiğinde yardımcı oluruz. Kullanacağınız uygulamaları belirleyip bu konuda bilgilendirme yaptıktan sonra da iletişim halinde kalmaya devam ederiz.

Güncel Teknolojileri Takip Etme:

Görme engelliler için teknolojik çözümler ile ilgili son yenilikleri takip ederiz. Size en son teknolojik gelişmeler hakkında bilgi sağlamak ve mümkün olan en iyi çözümleri sunmak için elimizden geleni yaparız.

İletişim ve Geri Bildirim:

Sürekli olarak açık bir iletişim kanalı sağlarız ve sizden gelen geri bildirimleri değerlendiririz. İhtiyaçlarınıza daha iyi uyum sağlamak için sürekli olarak kendimizi geliştiririz.

Görme engelliler için teknolojik çözümler, görme engelli veya düşük görme yeteneğine sahip insanların günlük hayatlarını kolaylaştırmak, eğitim, iş ve iletişim alanlarında fırsat eşitliği yakalamak ve bağımsızlık kazanmak için geliştirilen araç, gereç, materyal ve cihazlardır. Görme engelliler için teknolojik çözümler, optik ve optik olmayan yardımcı teknolojiler, uyarlanmış materyaller ve elektronik cihazlar olmak üzere üç ana kategoriye ayrılabilir.

Optik ve optik olmayan yardımcı teknolojiler, görme engelli bireylerin kalan görme yeteneklerini en iyi şekilde kullanmalarını sağlayan büyüteç, teleskop, monoküler, filtreli gözlük gibi araçlardır. Bu araçlar, görme engelli bireylerin okuma, yazma, resim yapma gibi görsel becerileri geliştirmelerine yardımcı olur.

Uyarlanmış materyaller, görme engelli bireylerin eğitim süreçlerinde kullanabilecekleri Braille alfabesi, kabartmalı harita, geometrik şekiller, abaküs gibi materyallerdir. Bu materyaller, görme engelli bireylerin dokunma duyusunu kullanarak öğrenmelerine ve bilgi edinmelerine yardımcı olur.

Elektronik cihazlar, görme engelli bireylerin telefon, bilgisayar, internet gibi teknolojilerden yararlanmalarını sağlayan ekran okuyucu, sesli kitap okuyucu, akıllı baston, akıllı saat gibi cihazlardır. Bu cihazlar, görme engelli bireylerin görsel öğeleri sesli olarak tanımalarına ve anlamalarına yardımcı olur.

Görme engelliler için elektronik cihazlar, görme engelli veya düşük görme yeteneğine sahip insanların telefon, bilgisayar, internet gibi teknolojilerden yararlanmalarını sağlayan cihazlardır. Görme engelliler için elektronik cihazlar, metin, nesne, kişi, renk, para birimi ve sahne gibi görsel öğeleri sesli olarak tanımlayan ve anlatan cihazlardır. Görme engelliler için elektronik cihazlar arasında şunlar sayılabilir:

Ekran okuyucu:

Bilgisayar veya telefon ekranındaki metinleri sesli olarak okuyan bir yazılımdır. Ekran okuyucu, görme engelli bireylerin klavye veya dokunmatik ekran yardımıyla bilgisayar veya telefon kullanmalarını sağlar. Örnek olarak JAWS, NVDA, VoiceOver ve TalkBack verilebilir.

Kitap okuyucu:

Basılı veya elektronik kitapları sesli olarak okuyan bir cihaz veya uygulamadır. Kitap okuyucu, görme engelli bireylerin kitapları dinlemelerini ve not alabilmelerini sağlar. Örnek olarak KNFB Reader, Bookshare ve Daisy Player verilebilir.

Akıllı baston:

Görme engelli bireylerin önündeki engelleri sensörler yardımıyla algılayan ve titreşim veya ses ile uyarı veren bir cihazdır. Akıllı baston, görme engelli bireylerin güvenli bir şekilde yürüyebilmelerini ve çevrelerini tanıyabilmelerini sağlar. Örnek olarak WeWalk Akıllı Baston verilebilir.

Akıllı saat:

Görme engelli bireylerin telefonlarına bağlanabilen ve sesli asistanlık sunan bir cihazdır. Akıllı saat, görme engelli bireylerin telefonlarına dokunmadan mesaj alıp gönderebilmelerini, arama yapabilmelerini ve navigasyon kullanabilmelerini sağlar. Örnek olarak Envision Glasses verilebilir.

Kabartma ekran: Bilgisayar veya telefon ekranındaki metinleri Braille alfabesine çeviren ve kabartmalı noktalarla gösteren bir cihazdır. Kabartma ekran, görme engelli bireylerin dokunarak ekrandaki metinleri okuyabilmelerini sağlar. Örnek olarak Focus Blue Kabartma Ekran verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir