Blog

KÖRLERİN YAPABİLECEĞİ MESLEKLER

körlerin yapabileceği meslekler

Körlerin yapabileceği  meslekler son zamanlarda oldukça artış göstermiştir. Gözü görmeyen, görme engelli insanlar birçok meslek dalında başarılı olmaktadır. Her insanın kendi yetenek ve kabiliyetleri doğrultusunda bulabilecekleri bir işte çalışmaları oldukça verimli olacaktır. Hem hayatlarını idame etmek için maddi bir gelire ihtiyaç duydukları için hem de sosyal hayatın içine karışmak sosyalleşmek için bir mesleğe ihtiyaçları vardır. Bazı işlerde, teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle görme engelli bireylerin daha aktif bir şekilde çalışabilmelerine olanak sağlayan araçlar ve yöntemler geliştirilmiştir. İşte, gözü görmeyen insanların yapabileceği mesleklerden bazıları:

 • Müzik Öğretmeni:

Gözü görmeyen insanlar müzik dünyasında çok fazla yer alırlar. Bunun nedeni hem bir müzik aleti çalmanın terapisinden yararlanmak için hem de bu amaçla gelir elde etmek için yatkın oldukları bir aleti çalmayı öğrenirler. Böylece hem öğrendikleri bir enstrüman çalmayı öğretebilir hem de bunun eşliğinde şarkı söyleyerek gelir elde ederler. Körlerin yapabileceği meslekler arasında en sık karşılaştığımız meslek gurubudur müzik.

 • Yazar:

Yazma konusunda yetenekli olan gözü görmeyen insanlar kitaplar ve makaleler yazabilirler. Hayal gücü geniş olan, bunu kaleme alabilen insanlar yazarak kendilerini daha iyi hissedebilir ve bu şekilde geçimlerini sağlayacak bir meslek edinebilirler. Dergilere ve gazetelere yazı yazmak, çocuk kitapları, hikaye ve araştırma kitapları yazmak görme engelli bireylerin hem kendilerini geliştirmeleri için bir kapıdır hem de onlar için bir meslek seçimi olmaktadır. Yazma noktasında gelişen teknolojinin desteğini alan görme engelli bireyler için tasarlanmış ekipmanlardan yararlanabilirler. Körlerin yapabileceği meslekler içinde kendilerini ifade etmek açısından en iyi olanı yazmaktır.

 • Terapist:

Terapi alanında çalışarak, danışanlarına yardımcı olabilir ve çeşitli durumlar için destek sunabilirler. Bu alanda eğitim aldıkları zaman mesleği yapmaları için görmüyor olmaları bir engel değildir. Son zamanlarda körlerin yapabilecekleri meslekler arasında en az rağbet gören olmakla birlikte en iyi yoğunlaştıkları meslek gurubudur.

 • Hukuk Uzmanı:

Gözü görmeyen avukatlar, farklı konularda hukuk danışmanlığı ve savunma yapabilirler. Aldıkları eğitimin ardından bir hukuk bürosunda görev yaparlarsa bir asistan yardımıyla işlerini çok daha kolay halledebileceklerdir.

 • Danışman:

Görme engelli bireylerin yapabilecekleri meslekler arasında danışmanlık da yer almaktadır. Kendini geliştirme, ilişki yönetimi, davranış değişimi gibi konulara odaklanarak danışmanlık yapabilirler. Bu alanlarda kendilerini geliştirmeleri için birçok eğitim alabilir ve farklı alanlarda danışmanlık hizmeti verebilirler.

 • Bilgisayar Programcısı:

Bilgisayar ortamında kodlama ve programlama yaparak teknoloji dünyasında yerlerini alabilirler. Düşünülenin aksine teknoloji görme engelli bireylerin en iyi oldukları alandır. Bu alanda çok fazla meslek sahibi olan birey vardır.

 • Telefon Santralı Operatörü:

Telefon üzerinden hizmet vererek müşterilere yardımcı olabilirler. Son zamanlarda müşteri temsilcisi olmak için evden çalışma yöntemi oldukça yaygın olmaktadır.

 • Müzisyen:

Piyano, gitar, bateri gibi birçok enstrüman çalabilme yeteneğine sahipler.

 • Masaj Terapisti:

Masaj terapisi konusunda uzmanlaşarak, müşterilerin stresini azaltabilir, rahatlama sağlayabilirler.

 • Eğitmen: Gözü görmeyen insanlar, farklı konularda eğitim vererek öğrencilerin başarısında katkıda bulunabilirler. Körlerin yapabileceği meslekler konusunda sağlam bir yol izlemek için eğitmenlik de oldukça verimli olacaktır.
 • İnternetten Satış Temsilcisi: İnternet üzerinden satış yapma konusunda yetenekli olabilirler. Bu alanda kendilerini geliştirip meslek edinebilirler. Görme engelli bireylerin yapabilecekleri meslekler arasında internet ortamında satış yapmak da yer almaktadır.

Görme Engelli Bireylerin Seçtikleri Meslekleri Yaparken Karşılaşabilecekleri Zorluklar

 1. Erişilebilirlik: İş ortamında, görsel materyallerin kullanımı yaygındır ve görmeyen bireyler için erişilebilir değildir. Bunun için uygun teknolojik cihazlar veya destekleyici programlar gereklidir. Günümüzde gelişen teknoloji az gören ve örmeyen bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça kullanışlı ve işlevsel ekipmanlar üretilmesini sağlamıştır. Hem görme engelli bireyin çalışacağı kurum hem de birey kendisi için mesleğini yapabilmek adına bu araçlardan faydalanmalıdır.
 2. İstihdam: Görmeyen bireyler iş piyasasında ayrımcılığa uğrayabilirler ve işe alım sürecinde dezavantajlı durumda kalabilirler. İşverenin böyle durumların önüne geçebilecek düzenlemeleri yapması gerekmektedir. Aynı zamanda devlet bu konuda daha fazla kontenjan açmalıdır.
 3. Eğitim: Görme engelli bireylerin bir meslek sahibi olmak için bu alanda eğitim almaları gerelkmektedir. Görmeyen bireylerin eğitim sürecinde yeterli desteği alabilmesi önemlidir. Ancak eğitim sistemi, öğrencilerin öğrenme ihtiyaçlarına uygun olmayabilir. Görmeyen bireylerin bir meslek sahibi olmaları onların kimseye bağlı olmadan yaşamaları için çok önemlidir. Hayatlarını sürdürebilmek için bir meslek edinmeleri gerekmektedir. Bu alanda alacakları eğitimde karşılaşacakları zorlukların kaldırılması çok önemlidir.   Körlerin yapabileceği meslekler için eğitim almaları şarttır.
 4. Engelsiz bir çalışma ortamının sağlanması: İş ortamında engelsiz bir çalışma ortamının sağlanması gerekir. Bu, örneğin, iş yerinin düzenlenmesi, aydınlatma, iş yeri mobilyaları ve diğer çalışma koşullarının göz önünde bulundurulması anlamına gelir. Körlerin yapabileceği meslekler için yaşam alanlarında iyileştirmeye gidilmelidir. Çalışma alanı görme engelli bireyin mesleğini yerine getirebilmesine uyun olmalıdır.
 5. Ulaşım: Görmeyen bireylerin işe ulaşmak için kullanabilecekleri ulaşım seçenekleri de sınırlı olabilir. Bu nedenle, iş yerinin uygun bir lokasyonda olması önemlidir. Hem yakın olmalıdır hem de kullanacağı toplu taşıma aracını rahatça kullanabilmelidir. Körlerin yapabilecekleri meslek seçimi konusunda alacakları kaliteli bir yardım çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir