Blog

Görme Engellilerin Ulaşım Ve Seyahat İmkânları 

görme engellilerin ulaşım ve seyahat imkanları

Görme engellilerin ulaşım ve seyahat imkânları son yıllarda gelişen teknolojik yenilikler sayesinde oldukça genişledi. Daha önceki yıllarda yanında bir refakatçi olmadan bir yerden bir yere itmesi zor olan görme engelli bireyler için gelişen teknolojiden yararlanılarak birçok kolaylıklar sağlanmıştır.

 Bu kolaylıklardan bazılarını maddeler halinde derledik:

      Sesli Rehberlik Teknolojisi:

Bu teknoloji, görme engellilere ulaşım ve seyahat sırasında yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Sesli rehberlik      sistemleri, konum bilgilerini sesli olarak vererek yönlendirme yapar. Görme engelli bireyler için özel üretilen kameralı gözlükler ile kişinin bulunduğu mekan, gideceği yön seslendirilerek yönlendirilir. Görme engelli bireyin kullanamadığı görme duyusu yerine diğer duyuları kullanılır.

       Akıllı Telefon Uygulamaları:

Bu uygulamalar sayesinde yürüyüş rotaları, toplu taşıma seferleri, trafik yoğunluğu gibi bilgiler otomatik olarak güncellenir ve görme engellilerin ulaşım süreçlerini kolaylaştırır. Akıllı telefonları görme engelli bireylerin aktif olarak kullanabilmesi için birçok uygulama geliştirilmiştir. Bu aplikasyonlar görme engellilerin ulaşım ve seyahat imkanlarını kolaylaştıran en aktif kullanılan yöntemlerden birisidir.

        Sesli Kitaplar:

Görme engellilerin ulaşım ve seyahat imkanları sırasında sesli kitaplar dinleyerek zamanlarını daha eğlenceli hale getirebilirler. Sesli kitaplar ünümüzde sadece görme engelli bireyler için değil kitap okumayı seven bütün insanlar için de oldukça keyifli bir yol arkadaşıdır. Sayıları her geçen gün artan sesli kitap platformları sayesinde okumak istediğiniz bütün kitapları dinleyebilirsiniz.

        Braille etiketler:

Havaalanları, otobüs durakları ve tren istasyonları gibi noktalarda braille etiketlerle işaretlenen yönlendirme tabelaları görme engellilerin seyahatlerini kolaylaştırır. Bu uygulama bir iki yıldır aktif kullanılmakla birlikte çok az alanda mevcuttur. Özellikle duraklarda sayısının arttırılması görme engelli bireylerin toplu taşımaları daha rahat kullanması için çok önemlidir.

          Engelli Rampaları:

Toplu taşıma araçları ve diğer ulaşım araçlarındaki engelli rampaları, görme engellilerin daha rahat seyahat etmelerine olanak sağlar. Görme engelli bireyler kişilerden yardım almaktan çok işlerini kendileri halletmeyi severler. Bu kendilerine olan özgüvenin artmasını sağlar. Bu yüzden engelli rampalarının sayısının arması gerekmektedir.

Görme Engelli Bireyler Seyahat Esnasında Nelere Dikkat Etmelidir?

Görme engellilerin seyahat ve ulaşım imkanları, ulaşım araçları ve hizmet sağlayıcılar tarafından sunulan farklı kolaylıklara göre değişebilir. Genel olarak, görme engelliler seyahatlerinde hava, kara ve tren gibi tüm ulaşım araçlarını tercih edebilirler. Ancak bazı önemli noktaları dikkate almak gerekir.

– Görme engellilerin seyahat etmeden önce rezervasyon yaparken engel durumlarını bildirmeleri ve gerekli yardım talebinde bulunmaları tavsiye edilir. Bu toplu taşıma araçlarında daha rahat yolculuk yapmaları için ayrılacak yerin konumunu belirlemede büyük önem arz eder.

– Görme engellilerin seyahat ettikleri araçta erişilebilir bir koltuk seçmeleri, eşyalarını kolayca bulabilecekleri bir yere yerleştirmeleri ve acil durum çıkışlarını öğrenmeleri önemlidir. Oturacakları koltuğun konumu bu açıdan önemlidir.

– Görme engellilerin seyahat ettikleri araçta veya varış noktasında rehber köpek kullanmaları durumunda, rehber köpeğin sağlık belgelerini ve aşı kartını yanlarında bulundurmaları ve rehber köpeğin kurallara uygun bir şekilde taşınmasını sağlamaları gerekmektedir. Bu bilginin de seyahat acentasına öncesinde verilmesi gerekmektedir.

– Görme engellilerin seyahat ettikleri araçta veya varış noktasında sesli yönlendirme, dokunmatik harita, kabartma yazı gibi erişilebilirlik araçlarından yararlanmaları mümkündür. Bu araçların nerede ve nasıl kullanılabileceği konusunda ulaşım aracının veya hizmet sağlayıcının personelinden bilgi alınabilir.

– Görme engellilerin ulaşım ve seyahat imkanları sağlandığı araçta veya varış noktasında karşılaştıkları herhangi bir sorun veya şikayet durumunda, ulaşım aracının veya hizmet sağlayıcının müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri veya haklarını aramak için ilgili kurumlara başvurmaları mümkündür.

Görme engellilerin sulaşım ve seyahat imkanları son yıllarda iyileştirilmeye gidildiyse de hala tam olarak yeterli değildir. Büyük illerde gelişen teknolojiden yararlanılarak birçok olumlu gelişme olsa da küçük illerde bunlar göz ardı edilmektedir. Oysa görme engelli bireylerin hayatlarını devam ettirebilmek için kendi işlerini kendilerinin yapmalarına ihtiyaçları vardır. Sürekli bir başkasından yardım istemek ya da bir başkasına muhtaç olma hissi görme engelli bireylerin hayat ile olan bağını koparacaktır.

Görme engellilerin ulaşım ve seyahat imkanları kolaylaştırıldığı takdirde, bu bireyler daha fazla iş imkanına da sahip olacaklardır. Birçok işi rahatça gidemeyecekleri için geri çevirmek zorunda kalan engelliler güvenle seyahat edebildikleri takdirde bu sorun da ortadan kalkmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir