Blog

Dünya Engelliler Haftası (10-16 Mayıs)

Dünya Engelliler Haftası için kullanılan bir görsel. 4 insan çizimi var. Bunlar: biri görme, ikisi bedensel engelli erkek ve herhangi bir engeli bulunmayın ortada tekerlekli sandalyede oturan çocuğun sandalyesini tutan bir kadın. Görselin üstünde 10-16 mayıs dünya engelliler haftası yazıyor. altında da www.emoteknoloji.com adresi var.

Dünya Engelliler Haftası, dünya genelinde engelli bireylerin haklarına ve farkındalık düzeyine dikkat çekmek için her yıl kutlanan bir etkinliktir. Engelli bireyler toplumsal yaşamda birçok zorlukla karşılaşmaktadırlar. Bu zorlukların fark edilmesi iyileştirme yoluna gidilmesi için atılacak en önemli adımdır. Dünya Engelliler Haftası Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla tüm dünyada kutlanmakla birlikte,  Türkiye’de de her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanmaktadır. Bu hafta boyunca, engelli bireylerin yaşadıkları zorluklar ve toplumda karşılaştıkları engeller hakkında farkındalık yaratmak amacıyla birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Engelliler Haftasında Neler Yapılır?

Engelli olmak, doğuştan ya da sonradan herhangi bir kaza sonucu, bir hastalık sonucu, fiziksel ve sosyal fonksiyonlarını belirli oranlarda kaybetmiş günlük aktivitelerini tam olarak yerine getirememe durumudur.

Birleşmiş Milletler 1992 yılında 3 Aralık tarihini “Uluslar Arası Engelliler Haftası” olarak kutlama kararı aldıktan sonra, 10-16 Mayıs haftasını da “Dünya Engelliler Haftası” olarak kutlama kararı aldılar. Bu haftanın belirlenmesindeki amaç engelli bireylerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek düzenleme yoluna gidilmesidir.

Üç bedensel engeli bulunan çocuk çizimi.

Hafta boyunca ülkemizde birçok aktiviteler düzenlenmektedir. Asıl gaye farkındalık oluşmasını sağlamaktır. Her geçen gün sayısı artan engelli bireylerin gelişen ve değişen dünya içerisinde oluşan birçok sıkıntısı vardır. Engelli olmak hayattan kopmak, yeniliklere ayak uyduramamak, değişimden faydalanamamak değildir. Tüm bunların içinde var olabilmeleri için de yaşadıkları zorlukların herkes tarafından fark edilmesi gerekmektedir.

Dünya Engelliler Haftasının Amacı Nedir?

Engelliler Haftası, engelli bireylerin toplumda tam ve eşit bir şekilde yer alabilmesi için çaba gösteren bir farkındalık haftasıdır. Bu hafta boyunca, engelli bireylerin yaşadığı zorluklar ve engeller hakkında farkındalık yaratmak, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için neler yapılabileceği konusunda çalışmalar yapmak ve engelli bireylerin topluma daha fazla entegre olmalarını sağlamak için çaba göstermek amacıyla birçok etkinlik düzenlenir.

Engelliler Haftası, engelli bireylerin hayatlarının kolaylaştırılması için yapılan çalışmaların önemini vurgulamak açısından da önemlidir. Engelli bireylerin toplumda tam ve eşit bir şekilde yer alabilmeleri için, engellilerin karşılaştığı sorunlar ve zorluklar konusunda farkındalık yaratmak ve toplumun her kesiminde buna karşı duyarlılık oluşturmak gerekir.

Plajda tekerlekli sandalyesiyle denize karşı duran bir ellerini iki yana açmış bedensel engelli erkek ve onun tekerlekli sandalyesinin tekerlek kısımlarına basarak ellerini iki yana açan bir kadının fotoğrafı

Engelliler Haftası, engelli bireylerin toplumsal hayatta tam ve eşit bir şekilde yer alabilmeleri için yapılan çalışmaların bir hatırlatıcısıdır. Bu hafta boyunca, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak adımların atılması için farkındalık yaratmak ve toplumun her kesiminde engellilerin yaşadığı zorluklara karşı duyarlılık oluşturmak önemlidir.

Engellilerin hakları, insan hakları kapsamında ele alınır. Engellilerin insan haklarına saygı gösterilmesi, sosyal hayatta eşitliklerinin sağlanması ve her türlü ayrımcılıktan korunmaları gerekmektedir. Bu nedenle, birçok ülke engellilerin haklarını koruyan yasalar çıkarmıştır.

Engelli Hakları, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi (UNCRPD) ve Avrupa Engelli Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası sözleşmeler tarafından da korunmaktadır. Bu sözleşmeler, engellilerin eşitliğini, insan haklarını, özgürlükleri ve adaleti korumayı amaçlamaktadır.

Engelli Hakları Haftası, engellilerin haklarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl mayıs ayının ilk haftasında kutlanır. Bu hafta boyunca, engellilerin sorunları ve ihtiyaçları hakkında farkındalık artırıcı etkinlikler, kampanyalar ve toplantılar düzenlenir. Engelli Hakları Haftası, birçok ülkede kutlanmaktadır.

Engelli Bireylerin Sorunları Nelerdir?

Engelli bireylere hitap şeklinin dahi günümüzde yavaş yavaş oturduğunu gözlemliyoruz. İkinci Dünya Savaşı sonrası milyonlarca gazi vatandaşımızın olması buna ek olarak çocuk felci geçirdikten sonra kas gücünü kaybeden binlerce kişinin fark edilmesi ile ülkemizde bu konuda sağlıklı adımlar atılması gerektiği fark edilmiştir.

Türkiye’de ortopedik, zihinsel, görme ve işitme engelleri olan insan sayısının dokuz milyona yaklaştığı kabul ediliyor. Bu da yüzde 12.5 oranında oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün engelli birey tanımında sosyal engelli de yer alır. İşitme, görme, ortopedik engel kadar bu engelin de altı çizilir. Bu yüzden Dünya Engelliler Günü’nde bunun da altı çizilir. Peki sosyal engelli nedir? Sosyal engelli, toplumun size sağladığı hakları kullanamamaktır. Eğitim, iş, sağlık bunlardan bazılarıdır. Bir kadının kendi haklarını savunup kendini koruyamaması ve şiddet görmesi sosyal engeldir.

Ulaşım, engelli bireyler için halledilmesi gereken en önemli sorundur. Bu halledilmediği sürece buna bağlı olarak birçok hak ve özgürlüklerini yerine getirememektedirler. Eğitim de ulaşıma bağlı olarak yol alan haklardan birisidir.

Tüm bu hak ve özgürlüklerini yerine getirmeleri için bu alanlara dikkat çekilmeli ve sürekli iyileştirmeye gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir